Здравейте,
По професия съм архитект, по призвание екостроител – от 20 години съм се отдала на каузата да възраждам строителството със земни строителни материали в България и не само… Покрай земното строителство се запознах с проблематиката на нашата съвременна цивилизация – изчезването и замърсяването на плодородните почви. И когато преди 12 години се появиха приятели, завръщащи се от Австралия и Щатите, които заговориха за революция в съвременното земеделие и икономика, с интерес започнах да чета за Пермакултурата или “вечното” земеделие. Да, но освен четене и гледане на филмчета, не ми оставаше време за практични и приложни занимания.
Когато, тази година ми се отдаде възможност да се запиша на курс по пермакултурен дизайн, приех предизвикателството с отворени обятия. Съдбата ме отведе в една ферма и център за обучение в южна Португалия, наречена „Проект: Нови открития“. Едно от първите места в Европа, които обучават и дават възможност на хората да се докоснат до тази необятна материя.
Знаех, че преживяването ще бъде страхотно, защото Михаела Царчинска ми го препоръча и каза, че стопанството е забележително! Не предполагах обаче, че преподавателите Хуго, Лесли и Патрисия ще са толкова отдадени и вдъхновяващи, че знанията и опитът, които ще получим, ще са толкова дълбоко свързани със съвременната проблематика. Стопанството на „Проект: Нови открития“ – Вале дъ Лама, е създадено преди 30 години от португалка и нейният мъж – американец, които искат да допринесат за развитието на екологичното съзнание на деца и младежи в южна Португалия. Това те правят, като отварят вратите си за детски и младежки лагери всяка година. От тогава до сега стотици деца са минали през лагерите и са се докоснали до почвата, червеите, старите сортове плодове и зеленчуци, вкусната храна…
Нашият випуск „Сертифициране по пермакултурен дизайн – 2024 г.“ се проведе през две от седмиците на месец октомври, като заминах по линия на кандидатурата ми към Селище Зелено Училище за ЛАНД център. Селцето Одашейра, до което беше разположена фермата се намира на 10 км от град Лагош – прочут между сърфистите и познат с немного завидната си история, като отправна точка на корабите пренасящи роби към Америките преди 300 години. Мекият климат на южна Португалия в края на лятото ни позволи да пребиваваме две седмици на палатка и да се наслаждаваме всеки ден на португалското слънце. Е, имаше и един-два дъждовни дни, хванахме опашката на урагана „Милтън“, преминаващ през Флорида, но като цяло се възползвахме максимално от благоприятните условия и вкусната храна. Випускът ни от 14 души беше международен и участниците идваха от най-разнообразни професии: земеделец – бивш програмист, преводач, инженер, архитект, счетоводител, учител и др. За двете седмици престой успяхме да се опознаем и да се сприятелим. Разменяхме идеи, обсъждахме проекти, обменяхме опит и се обещахме при първа възможност пак да се видим.
За тези от вас, които не знаят, основният постулат на етиката на пермакултурния дизайн е: „ Грижа за земята, грижа за хората и справедливо разпределяне на благата“, това е философия практикувана и от много традиционни общества.
Сега, когато се прибрах в България, заредена с нови впечатления и идеи, ми предстои да започна създаването на пермакултурно горско стопанство в махала Раховица, разположена в Централните Родопи.
Заповядайте на 9ти и 10ти ноември 2024 г. за първият уикенд, през който ще започнем полагане на основите на нашият пермакултурен проект. Очаквам ви в село Косово – Махала Раховица. Предлагаме храна и подслон срещу подкрепа за полагане на ограда и засаждане на овощни дръвчета.
Арх. Варвара Вълчанова
С благодарности към програма Еразъм + за подкрепата за повишаване капацитета на пермакултурата в България, чрез членовете на нашата организация.